İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı. Dışişleri sınıfta kaldı

Sibel Yeşilmen

Bu yazımda “Vatandaşlarımızın çoğu tahliye edildi, bravo Dışişleri ” demeyi çok isterdim ama üzgünüm. İzliyorum, dikkatle…

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekatını başlattığı ilk günden bu yana maalesef, yapamıyorlar, getiremiyorlar. Yüzlerce vatandaş sosyal medyadan ki çoğu öğrenci Ukrayna’dan tahliye edilmek istiyor ama Türkiye sadece 2 otobüs getirebildi şu ana kadar, hala kurtarılmayı bekleyen çok sayıda Türk var.

Türk Dışişleri Bakanlığı’nın sosyal medya sitelerine yüzlerce mesaj düşüyor. Kızım şurda, oğlum burda tahliyeyi bekliyor, ya da sığınakta kurtarılmayı bekliyor diye ve eminim yüzlerce telefon da Bakanlığın verdiği hatlara her gün yağıyor ve televizyonlarda gözü yaşlı gençler, korkmuş, ne yapacağını bilemeyen, çaresiz ve çok üzgünüm onların ağladıklarını görmekten, Türkiye maalesef arka arkaya otobüs kaldıramıyor.

Elbette durum zor. Hava sahası kapalı, deniz yolu imkansız ama karayoluyla tahliyeler de elbette çatışmalar, gergin ortam nedeniyle hızlı tahliyeye izin vermiyor eminim ama daha koordineli, daha sistematik ve planlı bir çaba ile o gençler oradan bir an evvel çıkarılmalı.

Bir de Allah aşkına o otomatik mesaj nedir? Kaldırın şunu. Dışişleri şu soğuk, duygusuz, otomatik cevaba bir an evvel son vermeli, “Değerli vatandaşımız, talebiniz ilgili birimimize iletilmiş olup size en kısa sürede ulaşılacaktır.” Başvuran her vatandaş Dışişlerine talepte bulunduğunda bu ruhsuz mesajla karşılaşıyor. Yardım çağrısında bulunan kişi karşısında bir makina değil insan bulmak ister, daha burdan yanlış her şey.

Dışişleri şu ana kadar gördüğüm kadarıyla tahliye konusunda sınıfta kalmıştır. Ama umarım durum tersine döner ve tahliyeler hızlanır. Ama öyle anlaşılıyor ki öngörülememiş. Ortada bir tahliye planı yok, oysa ki bunlar günler öncesinde hazırlanmalıydı, çok geç kalındı.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT