İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı. Bakanlık tarihinde bir ilk… Mevcut kadro dolu olunca, Dışişleri’nde kadro cetvelinde Bakanlık Sözcülüğü diye bir kadro da olmayınca bakın Bakanlık ne yaptı?

Son güncelleme tarihi 6 Eylül 2021

Sibel Yeşilmen

Hami Aksoy’dan boşalan Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğünü bir süredir Belgrad’tan dönen Büyükelçi Tanju Bilgiç yürütüyor.

Dışişleri Bakanlığı’nda bugüne kadar Enformasyon Genel Müdürleri genellikle Dışişleri Sözcülüğü görevini de yürütürlerdi. Ya da en azından Dışişleri Sözcüsü bir şekilde Enformasyon Genel Müdürlüğü ile bağlantılı olurdu. Ancak bu kez öyle olmadı. Çünkü Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Genel Müdürü Amman’daki görevi sona erip Ankara’ya dönen Büyükelçi Murat Karagöz. Dışişleri Sözcüsü ise Büyükelçi Tanju Bilgiç.

Dışişleri’nde kadro cetvelinde Bakanlık Sözcülüğü diye bir kadro yok. Yani Sözcünün bir kadrosu yok. İşte bu durumda Bakanlık formülü buldu. Genel Müdürlük Karagöz’de olduğu için Bilgiç de Bakanlık’ta boş olan başka bir kadro ve ünvanla görevlendirildi. ve Dış Politika Danışma Kurulu üyeliği tercih edildi. Aslında Dışişleri’nde Enformasyon Genel Müdürlüğü kadrosu da nispeten yeni. Eskiden Enformasyon Genel Müdür Yardımcılığı kadrosu vardı ve ilgili Müsteşar Yardımcısına bağlı olurdu. Bir dönem Müsteşar Yardımcısı Sözcü de olmuştu. Büyükelçi Yusuf Buluç ismini buna örnek olarak gösterebiliriz.

Sözün özü, Sözcü Büyükelçi Tanju Bilgiç Cumhurbaşkanı atama kararı ile Dışişleri Bakanlığı’nda açık bulunan Dış Politika Danışma Kurulu üyeliğine atandı. İlk defa böyle bir durumla karşılaşıyoruz. İlginç. Çünkü Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Dışişleri Sözcülüğü görevlerini genellikle hep aynı kişiler yapardı, böylesine ek bir kadroya ihtiyaç duyulmazdı. Bakalım Dışişleri Bakanlığında daha neler görecek, nelere tanıklık edeceğiz?

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!