İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… Dışişleri’nin yaptıklarına akıl sır erdiremiyorum, O Büyükelçilik olmadı, bu Büyükelçiliğe atayalım!!!

Son güncelleme tarihi 5 Ağustos 2021

Sibel Yeşilmen

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 8 Aralık 2020 tarihinde Türkiye’nin yeni Bakü Büyükelçisi olarak ismini açıkladığı Ahmet Demirok 10 Temmuz 2021 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete’deki Cumhurbaşkanlığı atama kararı ile Eritre Devleti Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine atandı.

10 Temmuz tarihinde yıllık izinde olduğum için ve görevimin başına bugün döndüğüm için ki tarih 4 Ağustos 2021 bugün yazabiliyorum. Basında hiç kimse bugüne kadar haberi bu şekilde görmediği ve sadece bir atama kararı olarak ajanslarda haber olduğu için yazmak istedim. Dikkati çekmekte fayda görüyorum. Malum benim haber sitemin odak noktası Büyükelçiler, Büyükelçilikler, Dışişleri Bakanlığı. Yani diplomasinin haber kaynağı. Bilin istiyorum, bir kez daha altını çizerek.

Diplomasimuhabirhaber’de hatırlayacaksınız defalarca yazdım. Bakü Büyükelçiliği için Dışişleri Bakanlığınca yapılan bu tebliğ gerçekleşmemiş Ankara, kariyer diplomat olan Demirok yerine yine benim haberimle kamuoyunun ilk kez duyduğu AK Parti 25.Dönem Çorum Milletvekili Cahit Bağcı için Agreman istemiş ve Milletvekili Bağcı Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi olmuştu. Yani yine meslek dışı, kariyer diplomat olmayan bir isim, AK Partili ve Milletvekili.

Çavuşoğlu’nun açıklamasına rağmen Saray’ın Demirok yerine Bağcı’yı Bakü’ye ataması ilginçti ve dikkate değerdi. Uzunca bir süre sessizlik hakimdi ve 10 Temmuz’da öğreniyoruz ki Demirok 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 ve 3. maddeleri gereğince Eritre’ye atandı.

Büyükelçi Aykut Kumbaroğlu Büyükelçiliğin resmi internet sitesindeki bilgiye göre 2016 yılından bu yana Asmara yani Eritre’de görev yapıyor. Demirok Kumbaraoğlu’ndan devralacak koltuğu ya da belki de aldı bile.

1970 yılında Konya Kulu’da doğan Ahmet Demirok ODTÜ Kamu Yönetimi mezunu daha önce Türkiye’nin Doha Büyükelçisi olarak görev yapmıştı.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!