İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… “Göndermeyeceğizden, göndereceğize”. Ne değişti?

Sibel Yeşilmen

“Ne diyorlar? Biz seçimi kazandığımızda bu ülkedeki mültecileri ülkelerine göndereceğiz diyorlar, biz göndermeyeceğiz” demişti. Kim mi? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.

Ama önceki gün AK Parti Genel Merkezi’nde büyükelçilerle iftarda bir araya geldi ve aynı Cumhurbaşkanı Erdoğan bu kez ne dedi? “Türkiye, 3,5 milyonu Suriyeli olmak üzere yaklaşık 5 milyon yerlerinden edilmiş kişiye geçici ev sahipliği yapmaktadır. Tek başına bırakılmış olsak da Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü ve onurlu geri dönüşleri için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.”.

Yani tam bir söylem değişikliği, göndermeyeceğizden göndereceğize.

Kuşkusuz bu değişimin tek nedeni var. O da yaklaşan seçim. Konuştuğum, fikrini aldığım diplomat, emekli Büyükelçi, dış politika uzmanı herkes aynı şeyi söylüyor. Siyaset seçim günü daha da yaklaştıkça bu konuyu konuşmaya, tartışmaya devam edecektir. Çünkü Türkiye’de pekçok yurttaş ekonomik sıkıntı yaşarken bunda ülkedeki göçmenlerin de etkisi olduğunu düşünüyor ve onlara karşı olumsuz duygular besliyor. Gitmelerini istiyor. Suriyelilerin evlerine dönmeye henüz hazır olmadıkları, cesaret edemedikleri ve artık Türkiye’de bir hayat kurdukları biliniyor. Gerçek. Gönüllü olarak gitmeyeceklerdir. Ama Ankara konuyu artan ölçüde şu günlerde daha fazla konuşuyor ve konuşmaya devam da edecektir. Dün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli mesela partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Düzensiz göç adı konmamış bir istiladır. Mutlak surette önüne geçilmeli, yakalananlar derhal gönderilmelidir.” ifadesinde bulundu. Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ örneğin eski Bakan Şükrü Sina Ğürel’i partisine transfer ederek Şam yönetimi ile ilişki başlatacaklarını açıkladı. Gerçekleşmesi çok zor, sadece bir iyi niyet beyanı gibi. Bir dönem benim de takip etme imkanı bulduğum Dışişleri eski Bakanı Sina Gürel’in bunun gerçekleşme olasılığını nasıl mümkün gördüğünü doğrusu hayretle karşılıyorum. Diplomasinin, teamüllerin içinden gelen bir isim olarak.

Bakalım daha ne dahiyane fikirler duyacağız. Ankara Suriyeli mülteciler konusunda nasıl bir yol haritası izleyecek? Ya da herzamanki gibi olmayacak şeyleri tartışıp yine havanda su mu dövecek. Göreceğiz.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT