İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… Güven mektubunu lokantada mı sundu?

Son güncelleme tarihi 6 Mayıs 2022

Sibel Yeşilmen

Atandığı günden itibaren Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Murat Mercan’ın güven mektubunu Amerikan makamlarına sunup sunmadığı tartışılıyor. En son Büyükelçi Mercan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın New York’taki Türkevi açılış programına katılması bu tartışmaları yeniden alevlendirdi. Mercan’ın güven mektubunu bir lokantada verdiğine dair iddialar dahi gündeme geldi. İşte Büyükelçi Mercan tüm bu son iddialara açıklık getirdi ve şunları söyledi:

“Anlaşılan o ki güven mektubumun takdimine ilişkin yanlış haberler yeniden gündeme gelmektedir. Güven mektubunun tüm safahatını tekrar yazmak zorunda kaldığım için kusura bakmayın. Kovid döneminde Vaşington’da yeni gelen tüm büyükelçilere aynı protokol uygulanmıştır.Hele güven mektubunun bir lokantada verildiğine dair asılsız iddialar aynı zamanda diplomatik teamülleri bilmemek demektir. Eli kalem tutan ve bu konularda yazan herkesin bu temel prensiplerden habersiz olması düşünülemez bile. Şahsen ben o iddiada bulunanlar adına çok üzüldüm.”

Büyükelçi Mercan bu ön açıklaması sonrasında güven mektubunu takdimine ilişkin detayları içeren bir de bilgi notu paylaştı.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT