İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÖZEL-Sibel Yeşilmen yazdı… Kamuoyu Metin Feyzioğlu atamasına takıldı kaldı ama farkında mısınız Dışişleri’nin A Takımı değişti…

Son güncelleme tarihi 7 Ekim 2022

Sibel Yeşilmen

Büyükelçiler Kararnamesi…

Kamuoyunda açıklandığı andan itibaren eski Baro Başkanı Metin Feyzioğlu’nun Lefkoşa’ya Büyükelçi yapılması yazılıyor, çiziliyor, sosyal medyada eleştiriliyor. Doğrudur yanlıştır burada onu yazmayacağım, yorum yapmayacağım.. Feyzioğlu ataması hatta 4 yıl sonra İsrail’e atanan Şakir Torunlar’ın bile önüne geçmiş durumda gösterilen ilgi ve tepki açısından.

Feyzioğlu ve Torunlar atamaları bir yana çok daha önemli bir şey var, o da Dışişleri’nin A Takımı değişti.

Birbirinden deneyimli, donanımlı diplomatların koltuğu el değiştirecek. Dışişleri Bakan Yardımcıları var bu Kararname içinde. Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal defalarca kez yazdığım gibi Türkiye’nin yeni BM Daimi Temsilcisi oldu. New York’a gidiyor. Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Faruk Kaymakcı AB’ye Brüksel’e gidiyor. Daimi Temsilci olarak.

Yani Dışişleri’nde iki yeni Bakan Yardımcısı ataması yapılacak önümüzdeki günlerde. Daha önce zaten 3.Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran da Zagrep’e atanmıştı. Yanin onunla birlikte 3 yeni atama olacak. Bakalım Önal, Kaymakcı ve Kıran’ın yerlerine kimler gelecek. Bakanlık adeta yeniden yapılanacak yani. Önümüzdeki günlerin dış politikasına şekil verecek isimler belirlenecek, gerçi hep eleştirdiğimiz gibi dışişleri artık dış politikada eski yıllardaki gibi çok da etkili olmasa da yine de önemli.

Büyükelçi Kerim Uras bu Kararname ile Ottava’dan Merkez’e dönüyor. Büyükelçi Burak Özügergin Atina’dan Merkez’e, Brüksel’den AB’Den Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay Merkez’e ve Büyükelçi Kaan Esener ise Avrupa Konseyi’nden Merkeze dönüyor. Yani bu isimlerin yerine yeni atamalar yapıldı. Tahminim odur ki bu isimler arasından Yeni Dışişleri Bakan Yardımcıları çıkacaktır.

Kararnamedeki diğer isimler ise şöyle: Murat Karagöz, Lizbon, Türkiye’nin NATO’daki yeni Daimi Temsilcisi Levent Gümrükçü oldu. Türkiye’nin yeni Londra Büyükelçisi Koray Ertaş, Ufuk Ekici Luanda Büyükelçisi, Ömür Budat Buenos Aires, Ufuk Gezer Kanberra, Mesut Koç Benin, Ahmet İdem Akay Botsvana, Halil İbrahim Akça Brezilya, Cenk Uraz Cibuti, Talip Küçükcan Cakarta, Berk Baran Adis Ababa, Deniz Erdoğan Barım Abidjan, Nurdan Bayraktar Golder Avrupa Konseyi Daimi Temsilciliği, Hüseyin Güngör Gana, Selçuk Ünal Lahey, Koray Ertaş Londra, Hicabi Kırlangıç Tahran, Esra Demir Ottava, Barış Kalkavan Podgoritsa, Mustafa Kapucu Nur-Sultan, Mehmet Raif Karaca Kongo, Sabri Tunç Angılı Priştine, Görkem Barış Tantekin Vilnius, Engin Yürür Lüksemburg, Erdeniz Şen Valetta, Gülin Dinç Oslo, Serra Kaleli Lima, Özgür Kıvanç Altan Bükreş, Aslan Alper Yüksel Kigali, Nur Sağman Dakar, İbrahim Mete Yağlı Mogadişu, Umut Acar Duşanbe, Fatih Ak Kampala, Muhammet Hekimoğlu Muskat, Erdem Ozan Amman, Ufuk Ulutaş Vatikan, Çağatay Erciyes Atina

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT