İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı. Tebrikler Türk Dışişleri… Tebrikler Bakan Çavuşoğlu…

Sibel Yeşilmen

Bence, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın akşamında ABD Başkanı Biden ile telefon görüşmesinde sarfettiği o söz, “Düzenlenmesi bile bizatihi diplomasi zaferi” kadar değil ama önemli. Bir sonuç çıkmasa da, ilerleme sağlanmasa da.

Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları Lavrov ile Kuleba, savaşın başlamasından bu yana en üst düzey görüşmeyi bizim ülkemizde, topraklarımızda, Antalya’da yaptı. Diplomasi masası Antalya’da kuruldu. Üçlü güzel bir fotoğraf verdiler. Türkiye’nin arabuluculuğunda, birazdan resmi açılışı yapılacak olan Antalya Diplomasi Forumu marjında bir araya geldiler. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katılımıyla üçlü toplantı 1,5 saat sürdü.

Türkiye’nin bu girişimi bir diplomatik başarıdır. Türk Dışişleri Bakanlığı ve Bakan Çavuşoğlu inanılmaz yoğun sabırla bu ikiliyi bir araya getirmek için çalışmış ve başarmıştır. Tebrikler Çavuşoğlu, tebrikler Türk Dışişleri…

Basın toplantısında ayrı ayrı konuşan her iki Dışişleri Bakanı Lavrov ve Kuleba’yı da dikkatle dinledim. Görüşmenin ardından Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, “Ateşkes konusunda ilerleme yok” dedi, “Tahliyeler konusunda Lavrov taahhüt vermedi” diye konuştu. Lavrov’u çözüm yönünde karar almak yerine Antalya’ya sadece dinlemeye gelmekle eleştirdi. Rusya’nın taleplerinin adeta bir teslimiyet listesi gibi olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise Rusya’ya tehdit olmayan bir Ukrayna istediklerini kaydettti. Lavrov yabancı meslektaşlarımın özellikle Rusların Mariupol’daki doğum hastanesi saldırısına ilişkin yoğun ve ısrarlı soruları karşısında birara sinirlenmekten de kendini alıkoyamadı ve “Üçüncü kez anlatıyorum, ısrarla anlamıyorsunuz, orada çocuklar, bebekler kadınlar yoktu Ukraynalı direnişçiler vardı” diyerek kendini savundu.  

Ve bu toplantının mimarı Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu….

Çavuşoğlu, “Barışa ihtiyacın en fazla olduğu bu zamanda, Antalya Diplomasi Forumu marjında Rus ve Ukraynalı mevkidaşlarım Lavrov ve Kuleba’yla üçlü formatta görüştük. Temennimiz bölgemizde barışın yeniden tesis edilmesi ” diye konuştu.

Ukrayna-Rusya meselesinde, ikisinden de vazgeçmeyiz diyerek, başından beri denge politikası izleyen Türkiye devrede, Türkiye bu meselede sözü dinlenen, görüşü alınan bir ülke.

Tam da eskisi gibi diplomaside özlediğimiz bir konumda.

Antalya’da belki olmadı ve biliyoruz ki sahada daha yoğun çatışmalar artık çok yakın, eli kulağında ama diplomasi işletiliyor ve hala bir umut var. Neden olmasın?

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT