İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… İlk teması Türkiye’nin Kabil Büyükelçisi Erginay sağlamıştı. Taliban heyeti Ankara’ya geliyor

Sibel Yeşilmen

Ankara’ya sürpriz bir ziyaret gerçekleşiyor. Taliban heyeti bugün Ankara’ya geliyor.

Türkiye’nin Kabil Büyükelçisi Cihad Erginay ilk teması zaten Kabil’de yapmıştı. Diplomasimuhabirhaber olarak haberini yazmıştım. Büyükelçi Erginay Geçici hükümet Dışişleri Bakanı Muttaki ile yaptığı görüşmeyi ilginçtir ki Büyükelçiliğin resmi sosyal medya hesabından paylaşmamış sadece kendi şahsi hesabından bildirmişti. Dikkatimi çekmişti doğrusu. İngiizce paylaşmıştı Türkçe de değil ve Büyükelçi paylaşımında benim tercümemle, Türkiye’nin Afgan halkına ve tarihi bağların inşaasına ilişkin taahhütlerine desteğini sürdüreceğini belirtti. Eğitim, sağlık ve kalkınma alanlarında işbirliği imkanlarını görüştüklerini kaydetti ve sıcak konukseverliği için Muttaqi’ye teşekkür etmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da önceki gün yaptığı açıklamada bazı Dışişleri Bakanları ile birlikte Kabil’e gitmeyi planladıklarını söylemişti ancak Çavuşoğlu Kabil’e gitmedi ama işte bu açıklama sonrasında bugünkü sürpriz ziyaret gerçekleşiyor. Bu görüşmeler Bakan düzeyinde ilk resmi temas olma özelliğini taşıyacak.

Bu haber ilk olarak sabah saatlerinde Afganistan kaynaklı sosyal medya hesaplarında üst düzey bir heyetin Türkiye’ye gitmek üzere Afganistan’dan ayrıldığı şeklinde duyuruldu. Ardından da bir süre sonra Türkiye’nin resmi haber ajansı Anadolu ajansı haberi paylaştı.Taliban Sözcüsü Balki de yaptığı açıklamada, yanlışlıkla Çavuşoğlu yerine Davutoğlu’nu etiketleyerek, ki biz Çavuşoğlu olduğunu anlıyoruz, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun daveti üzerine üst düzey Türk yetkililerle ortak çıkarlar, insani yardım, ticaret ve göç konularını ele alacaklarını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Muttaki’nin de aralarında bulunduğu heyet Ankara’da görüşmelerde bulunacak. Ancak Çavuşoğlu dışında kimler ile görüşecekleri henüz net değil.

Taliban heyeti geçtiğimiz günlerde de Doha’da Amerikalı diplomatlarla bir araya gelmişti. Bu görüşme ABD Afganistan’dan çekildikten sonra gerçekleştirilen ilk görüşme olması nedeniyle büyük önem taşıyordu.

Dış politikada Türkiye’nin Suriye’ye bir askeri operasyonunun artık kapıda olduğu günümüzde ancak bu ziyaret çok önemli. Hani hep soruyoruz ya, “Türkiye Taliban’ı tanıyacak mı, tanımalı mı, tanımamalı mı?” diye bence bu ziyaret bu sorunun “Evet tanımaya yakın” cevabınızı verebilmemize çok yakın bir işaret anlamı taşıyor. Çok önemli.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!