İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yalanlandı: “Kesinlikle doğru değil”

Haber: Sibel Yeşilmen

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yaptığı açıklama ile ABD’nin bedeli karşılığında 3 bin Afganlıyı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yaptığı yönündeki iddiaları yalanladı. Açıklama şöyle:

Bir siyasi parti sözcüsünün yapmış olduğu açıklamaya istinaden aşağıdaki bilgilendirmenin yapılmasına gerek duyulmuştur. 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununa göre yabancı; genel olarak Türkiye’de      5 yıl kesintisiz geçerli ikamet izni ile bulunması veya bir Türk vatandaşı ile 3 yıl evli olması ya da Cumhurbaşkanınca belirlenen kapsam ve tutarda yatırım gerçekleştirmesi halinde bizzat kendisi veya resmi vekili ile başvurması üzerine milli güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel bir hali bulunmaması şartıyla Türk vatandaşlığını kazanabilmektedir.

ABD’nin, bedeli karşılığında 3 bin Afganlı’yı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yaptırdığı yönünde iddialar ise kesinlikle doğru değildir.

Ayrıca iddia edildiği gibi Türk vatandaşlığı mevzuatına göre taksitle ödeme usulü ile herhangi bir şekilde vatandaşlık kazanılması mümkün değildir.

Kaynağı belli olmayan, hiçbir somut bilgi ve belgeye dayanmayan iddiaları  kamuoyu ile paylaşarak kurumları rencide etmek, itibarını zedelemek ve milletimizi bu asılsız bilgiler ile yanıltmak kabul edilebilir değildir. 

Daha önce de benzer iddialar defalarca kez ortaya atılmış, tüm bu asılsız iddialar somut belge ve veriler ile çürütülmüştür. Kamuoyuna saygıyla duyurulur…

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
Verified by MonsterInsights