İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erdoğan’dan AB’ye : Türkiye’nin uzattığı bu eli havada bırakmamalarını bekliyoruz

Haber: Sibel Yeşilmen

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Doğu Akdeniz Çalıştayı”na video mesaj gönderdi.

Akdeniz’de kalıcı çözüm yolunda mesafe alınmak isteniyorsa diplomasiye şans tanınması gerektiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zira diplomasi ve müzakere bizi ortak paydada buluşturacak en kestirme, en garanti yoldur. Bu konuda Türkiye 2003’ten beri Yunanistan ve Rum Yönetimi’nin tüm şımarıklıklarına rağmen soğukkanlılığını muhafaza etmiştir. Bugün de aynı uzlaşmacı tavrımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği’nin içine düştüğü stratejik körlükten bir an önce kurtulması gerektiği uyarısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği’nin Doğu Akdeniz’de, Rum Kesimi ve Yunanistan tarafından bir koçbaşı gibi kullanılmasına müsaade edilmemesi gerektiğini kaydetti.

“Birlik dayanışması adı altında Kıbrıs Türklerine ve Türkiye’ye daha fazla haksızlık yapılmamalıdır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Doğu Akdeniz’e kıyıdaş tüm bölge ülkelerinin ve Kıbrıs Türklerinin yer alacağı bir konferans düzenlenmesi önerimiz hâlen masada duruyor. Muhataplarımızdan Türkiye’nin uzattığı bu eli havada bırakmamalarını bekliyoruz. Başta Yunanistan olmak üzere Akdeniz’de komşumuz olan tüm ülkeleri bu meseleyi sıfır toplamlı bir oyun olarak görmekten vazgeçmeye çağırıyorum. Sağduyu, samimiyet ve aklıselimle hareket edildiğinde herkesin hakkını koruyan kazan-kazan temelli bir formül bulabileceğimize inanıyorum.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
Verified by MonsterInsights